Bugun...
Hac'da bütün dualar vatanın bütünlüğü için.
Tarih: 30-09-2016 10:03:00 + -


Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen 2016 yılı hac organizasyonu ile hacca gidecek ilk kafileler yola çıktı. İstanbul’dan dün sabah Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Medine'ye hareket eden ilk kafileden sonra, bugün de Atatürk Havalimanı’ndan hareket eden ilk kafile için tören düzenlendi. Törene katılan hacı adayları bu yıl yapacakları hac ziyaretinde dualarının vatanın ve milletin bütünlüğü için olacağını söylediler..

Hac'da bütün dualar vatanın bütünlüğü için.

tatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali gidiş katında düzenlenen törene İstanbul Vali Yardımcısı Osman Ateş, İstanbul İl Müftüsü Rahmi Yaran ve ı adayları ile uğurlayıcıları katıldı. Törende önce Kuran'ı Kerim okundu ve dua edildi. Daha sonra bir konuşma yapan İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran üüm hacı adaylarının yolculuklarının hayırlı olmasını dileyerek. " Rabbim yolculuğunuzu mübarek eylesin. Cenabı Hak huzurla gidip gelmenizi nasip eylesin. Ülkemizin bütünlüğü için dualarınızı eksik etmeyin. Yapacağınız bu dualar çok önemli. Bu yıl İstanbul'dan 8 bin 853 hacı adayı gidecek. Bunun 4 bin 978'i Diyanet aracaılığı ile gidecek. 44 kafile halinde gidecek hacı adaylarımız için 184 din görevlisi hizmet verecek. Hayırlı olsun" dedi.

Daha sonra bir konuşma yapan İstanbul Vali Yardımcısı Osman Ateş ise tüm hacı adaylarına hayırlı yolculuklar diledi.

TÜM DUALAR VATANIN BÜTÜNLÜĞÜNE 

Hacı adaylarından Gümüşhane'li olan Asiye Turgay gözyaşlarını tutamayarak şöyle konuştu:

"Darbe girişimi olduğu için Türkiye'mize dua yapacağım. Tayyip Erdoğan'a, askere, polisimize dua edeceğim. Türkiye'mizi Allahın izniyle parçalamak isteyenlere rabbim fırsat vermesin. İnşallah orada bizden dua isteyenlere dua edeceğim."

İstanbul Fatih'ten Hatice Karagöz " Olaylar için çok üzgünüm Ama devletimiz başardı. İnşallah daha iyi olacak Devletimin ve memleketimin bütünlüğü için dua edeceğim" dedi.

8 senedir bekleyen Neziha Karagöz ise, " Bugüne nasip oldu. İnşallah dört dörtlük yapmaya Allah nasip etsin Milletimize devletimize hepsine dua edeceğiz" dedi. 

Bilet ve bagaj işlemlerini tamamlayan hacı adaylarının kendilerini yolcu etmeye gelen yakınlarıyla vedalaşması hüzünlü sahneler yaşanmasına neden oldu.

KAMU ÇALIŞANLARI

Bu yıl hacca gitmeye hak kazanan ancak yıllık izinleri iptal olan kamu çalışanları için geçtiğimiz ay sonu izin çıkmış ve bir genelge ile yayınlanmıştı.

15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle hakkında idari ve adli soruşturma işlemi başlatılan veya görevden uzaklaştırılan personel haricindeki kamu çalışanları hacca gidebilecek. Kamu çalışanlarına, ibadetlerini yerine getirecekleri süre boyunca yıllık izin verilecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, 2016'da yaklaşık 60 bin hacı adayı kutsal yolculuğa çıkacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da şehit yakınları, gazi ve gazi yakınları için 600 kişilik kontenjan ayırdı. Bu özel kontenjanın tamamına kayıt yapıldığı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre bu sene hacca gideceklerin yüzde 43'ünü erkekler, yüzde 57'sini ise kadınlar oluşturuyor. Hac dönüşleri ise 17 Eylül'de başlayacak. Son kafile ise 7 Ekim'de Türkiye'de olacak..
Bu haber 4036 defa okunmuştur.

Etiketler : hac-dua

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Hac HABERLERİ

ARAMA
HABER ARŞİVİ
FOTO GALERİ
 • Tarihi Mekke-Medine
  Tarihi Mekke-Medine
 • Umre Galeri
  Umre Galeri
 1. Tarihi Mekke-Medine
 2. Umre Galeri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haccın Ruhu, Prof.Dr. H.Kamil YILMAZ "Adım Adım Hac"
  Haccın Ruhu, Prof.Dr. H.Kamil YILMAZ
 • Yol Ahlakı ve Hacda İnsani İlişkiler, Dr. Ekrem KELEŞ
  Yol Ahlakı ve Hacda İnsani İlişkiler, Dr. Ekrem KELEŞ
 • Hayat Hac ve Umre Turizmi
  Hayat Hac ve Umre Turizmi
 • Hac ve Umre'de Eşitlik
  Hac ve Umre'de Eşitlik
 • İnanç Turizmi - Hac Özgürleşmeli 1
  İnanç Turizmi - Hac Özgürleşmeli 1
 • İnanç Turizmi -Hac Özgürleşmeli 2
  İnanç Turizmi -Hac Özgürleşmeli 2
 1. Haccın Ruhu, Prof.Dr. H.Kamil YILMAZ "Adım Adım Hac"
 2. Yol Ahlakı ve Hacda İnsani İlişkiler, Dr. Ekrem KELEŞ
 3. Hayat Hac ve Umre Turizmi
 4. Hac ve Umre'de Eşitlik
 5. İnanç Turizmi - Hac Özgürleşmeli 1
 6. İnanç Turizmi -Hac Özgürleşmeli 2
VİDEO GALERİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer

NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU