Bugun...
Diyanetten flaş Hac kontenjanı açıklaması
Tarih: 02-08-2014 17:34:00 + -


Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Hac sezonunda geçen yıl yaşanan kontenjan indirimine ilişkin soru üzerine açıklama yaptı

Diyanetten flaş Hac kontenjanı açıklaması

Diyanet'ten flaş 'Hac kontenjanı' açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Hac sezonunda geçen yıl yaşanan "kontenjan indirimine" ilişkin soru üzerine açıklama yaptı.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Maalesef, 2014 senesi için hacı adayları mıza müjdeli haber veremiyoruz. Bu sene de gelecek sene de yüzde 20 kota indirimi devam edecek" dedi. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Suudi Arabistan Hac Bakanı Bender Haccar'la 2014 yılı hac protokolünü imzaladı. Haccar ile Görmez, Cidde'deki Hac Bakanlığı binasındaki imza törenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Konuşmasına tüm İslam aleminin Mevlid Kandili'ni tebrik ederek başlayan Görmez, "Müslümanlar olarak, sevgili Peygamberimizin dünyaya getirdiği rahmet mesajını insanlığa gösterme konusunda bir mahcubiyet içindeyiz. Öncelikle bu Mevlid Kandili'nin bu mahcubiyetin ortadan kalkmasına vesile olmasını diliyorum. Bütün insanlığa huzur ve barış getirmesini Allah'tan niyaz ediyorum" dedi.

Yaptıkları toplantıyla ilgili bilgi veren Görmez, kutsal topraklara gelen ziyaretçilere en iyi hizmeti verebilmek amacıyla Suudi Arabistan makamlarıyla ciddi müzakerelerin yürütüldüğünü belirterek, "Yani burada kalacakları evler, Türkiye'den gelecek ambulanslara, göndereceğimiz görevli arkadaşlarımıza kadar herseyi tüm detaylarıyla görüşüyoruz. Bu toplantıda tüm bunlar ele alındı" diye konuştu.

Hac sezonunda geçen yıl yaşanan "kontenjan indirimine" ilişkin soru üzerine Görmez, "Tabii ki bu sene milletimizin en çok beklediği hususun başında acaba yine yüzde 20 kota indirimi olacak mı? Maalesef, 2014 senesi için hacı adaylarımıza müjdeli haber veremiyoruz. Maalesef bu sene de gelecek sene de yüzde 20, kota indiriminin devam edeceğini öğrenmiş bulunuyoruz" şeklinde konuştu.

Kabe'nin etrafındaki çalışmalar nedeniyle kota uygulamasının zorunlu olduğuna değinen Görmez, "Dolayısıyla bu inşaatlar devam ederken her ülkeden daha önceki kotaya göre hacıların gelip rahat ibadet etmeleri mümkün değil. Onun için mecburen bunu uygulayacaklar, uygulamaları da gerekiyor."

Ağır Akut Solunum Yolu Yetersizliği Sendromunun (SARS) türevi olan corona virüsü kaynaklı MERS hastalığına karşı, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak tüm önlemleri almayı sürdürdüklerini belirten Görmez, vatandaşların da bu konuda çok bilinçli olduklarını ancak yine de tedbirli olmaları gerektiğini kaydetti.

Suudi Arabistan Hac Bakanı Haccar Suudi Arabistan Hac Bakanı Bender Haccar da geçen yılın hac sezonunu çok başarılı geçtiğini ifade etti.

Kabe-i Muazzama'nın çevresindeki genişletme çalışmalarının büyük bir hızla devam ettiğini dile getiren Bakan Haccar, şöyle devam etti: "Tavaf alanının genişlemesi, şeytan taşlama alanındaki iyileştirme çalışmaları ve aynı zamanda Cidde havalimanının genişletmesi çalışmaları da sürüyor. Bunun yanısıra Cidde-Mekke-Medine arasındaki hızlı trenle ilgili çalışmalar da büyük bir hızla devam ediyor. İnşallah yakında açılışı yapılacak bu hızlı trenle umre ziyaretçilerimiz ve hacılarımız kutsal mekanlar arasında daha hızlı bir şekilde gidip gelebilecekler. Bunların yanısıra Arafat, Müzdelife arasındaki tren seferleri de hızlı trene bağlanacak."

Söz konusu çalışmalar nedeniyle "kontenjanlardaki indiriminin" devam edeceğini belirten Haccar, "Bu sene de tıpkı geçen sene olduğu gibi kota uygulaması devam edecek. Dışarıdan gelen hacıların kontenjanını yüzde 20, ülke içerisindekileri ise yine yüzde 50 indireceğiz. Bu ziyaretçilerimizin selameti ve sağlığı için. Gerek Kabe içerisinde gerekse Kabe dışındaki genişletme çalışmaları nedeniyle bu kotayı uygulamak zorunda kalıyoruz" dedi.

Ülkede görülen "MERS hastalığı"yla ilgili alınan tedbirlere de değinen Haccar, "Suudi Arabistan hükümeti bu konuyla ilgili dünya sağlık örgütüyle çalışıyor ve bu hastalığın bertaraf edilebilmesi için çok özel bir önem gösteriyor. Gerekli bütün tedbirleri alıyoruz. Bu konuda tüm ülkelerden de özellikle vatandaşlarını bu hastalık konusunda bilgilendirmeleri ve gerekli teddirleri almalarını rica ediyoruz. Biz de zaten her türlü tedbiri almayı sürdürüyoruz" diye konuştu.

Protokol törenine, Görmez ve Haccar'ın yanı sıra Türkiye'nin Cidde Başkonsolosu Fikret Özer, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş ile 2 ülkeden ilgililer katıldı.
Bu haber 1224 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Hac HABERLERİ

ARAMA
HABER ARŞİVİ
FOTO GALERİ
 • Tarihi Mekke-Medine
  Tarihi Mekke-Medine
 • Umre Galeri
  Umre Galeri
 1. Tarihi Mekke-Medine
 2. Umre Galeri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haccın Ruhu, Prof.Dr. H.Kamil YILMAZ "Adım Adım Hac"
  Haccın Ruhu, Prof.Dr. H.Kamil YILMAZ
 • Yol Ahlakı ve Hacda İnsani İlişkiler, Dr. Ekrem KELEŞ
  Yol Ahlakı ve Hacda İnsani İlişkiler, Dr. Ekrem KELEŞ
 • Hayat Hac ve Umre Turizmi
  Hayat Hac ve Umre Turizmi
 • Hac ve Umre'de Eşitlik
  Hac ve Umre'de Eşitlik
 • İnanç Turizmi - Hac Özgürleşmeli 1
  İnanç Turizmi - Hac Özgürleşmeli 1
 • İnanç Turizmi -Hac Özgürleşmeli 2
  İnanç Turizmi -Hac Özgürleşmeli 2
 1. Haccın Ruhu, Prof.Dr. H.Kamil YILMAZ "Adım Adım Hac"
 2. Yol Ahlakı ve Hacda İnsani İlişkiler, Dr. Ekrem KELEŞ
 3. Hayat Hac ve Umre Turizmi
 4. Hac ve Umre'de Eşitlik
 5. İnanç Turizmi - Hac Özgürleşmeli 1
 6. İnanç Turizmi -Hac Özgürleşmeli 2
VİDEO GALERİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer

NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU