Bugun...

Ahmet Ziya İbrahimoğlu
HAC ORGANİZESİNDE SİSTEM İYİLEŞTİRMESİ
Tarih: 25-12-2018 16:13:00 Güncelleme: 25-12-2018 16:16:00


TÜRSAB Üyesi Seyahat Acentaları % 40 lık Kontenjanı payını kendi aralarında objektif ve adil kriterlerle belirleyip dağıtılabilmesi için:  
 
1- Kıdem,  
 
2- Başarı,  
 
3- Organize ettiği Hacı Sayısı,  
 
4- Umre Sözleşmesi yaparak fiilen Umre yapan Acenta olması. 
 
gibi özellikler dikkate alınarak Acenta puanlaması yapılır ve sonuçlarına göre organize kontenjan hakkı belirlenir.  A Gurubu Seyahat Acentaları 2 yıl Umre yaptıktan sonra kişi başı yatırdığı teminat ile Hac organizesi yapabildiğine göre, ilk Hac organizesi yapacak bir acenta 50 kişi ile başlayabilmeli.  
 
2005 Yılı esas alınarak ( Çünkü bu tarihden itibaren her acenta kendi adına hac yapabilme hakkı kazandı; daha da adil olanı ise acentanın geçmişinin tamamının dikkate alınması ile olur.)  
 
2005-2018 Yılları arasında Hac yaptığı yılların tamamındaki organize sayılarının ortalaması alınmalı.  
 
Organize yaptığı yıllarda ceza almış olması halinde, ceza aldığı yıl ve öncesi ortalamaya katılmamalı. Yani Ceza alma önceki yılların kazandırdığı kıdem hakkını kaybettirdiği gibi, aldığı ceza ile orantılı olarak sayı kısıtlamasına ve hatta Hac’tan men etmeye kadar cezalandırma sebebi kılınabilmelidir.   Yeni başlayan arkadaşlar için ilk sayı 50 olmalı, ondan sonraki yıllarda, ceza almayan ve başarılı olan Acentaya % 20 teşvik ve takdir kontenjanı ilave verilmeli. Bu teşvik ve takdir kontenjanı 100 kişiye kadar % 20, 100-300 arası % 10 ve 300 den sonra % 5 i geçmemeli. Bu şekilde işin hakkını verenlerin her yıl önü açılmalı, kontenjan payı yükseltilmeli, hata yaparak ceza alanların ise hakkı azaltılmalı, şartlara göre men de edilebilmelidir.  
 
Bir başka anlayışla 80 bin Türkiye kontenjanından 30.100 kişisi Acenta payı belirleniyorsa, bunun binde 1,7 si takriben 51 kişi eder. İlk başlayan Acentanın kontenjan payı oranı binde 1,7 olarak da belirlenebilir. Sayının artma ve eksilmesi de bu orana göre belirlenebilir...  
 
Sistem başarı ve kaliteyi yükseltmeye, yanlış ve hataları azaltmaya odaklı olarak oluşturulmalıdır.  
 
BU DURUMA GÖRE:  
 
2005 den beri Hac Organizesine katılan bir acenta 13 yıldan beri toplam 3000 kişiye hac yaptırdı ise ve uyarı ve ihtar dışında bir ceza da almamış ise 3000/13 = 230 kişi kontenjan alabilmeli...  
 
DİB ve Suud Hac Bakanlığından Umre sözleşmesi onayı alıp 3 yıl Umre Organizesi yapmadan Hac Organizesine katılma imkanı olmamalıdır. 
Acenta puantaj değerlendirmesi Turizm Bakanlığı, DİB ve TÜRSAB’ın belirleyeceği seçilmiş bir kurul tarafından yapılmalıdır.   
Acentalar arasında yolcu geçişi, yer değişikliği serbest olmalı, bir acentadan kaydını sildirip diğer acentaya kayıt yaptırmak isteyen yolcuya fırsat verilmelidir. Bu yazı 3486 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI